Úvod

V červenci 2000 společnost Borland Software Corp uvolnila beta verzi InterBase 6.0 jako open source. S ohledem na podmínky a omezení které společnost stanovila pro participaci komunity na dalším vývoji, rozhodla se komunita vývojářů a uživatelů založit vlastní, na společnosti Borland nezávislý projekt. Centrum nového projektu bylo ustaveno na SourceForge, a protože se vývojářům zalíbil fénix v logu společnosti ISC která měla původně zaštítit open source vývoj InterBase, byl nově vzniklý projekt pojmenován Firebird.

Protože se aktivity Borlandu na poli open source prakticky nedostaly za hranici počátečního uvolnění zdrojových kódů, a společnost se vrátila zpět k původnímu modelu vývoje "za zavřenými dveřmi", stal se Firebird de facto oficiální open source verzí InterBase.

Bohužel všechny pokusy o sjednocení názorů a vývoje s firmou Borland ze strany komunity za účelem posílení pozice InterBase a jejího dalšího rozvoje byly neúspěšné, a od vydání InterBase 6.5 se oba produkty od sebe stále více vzdalují. Firebird je tedy nezávislý produkt, který je ze značné části kompatibilní s InterBase.

Dále: O Firebirdu